Tripy a výlety
  • Registrace

Nachvíli se pozastavím nad trekem přes Malou Fatru, který jsem absolvoval přes týden a který začínal ve Strečně a pokračoval přes vrchol Kriváň až do obce Štefanová.


Počasí mi rozhodně přálo, hřeben vyfoukaný - ledový prostě firn, místy hodně prošlápnutý, oproti původními plánu kdy jsem počítal, že sněhu bude po vydatném sněžení a následně teplém počasí hodně a taky, že se budu bořit. Nakonec jsem se propadal tak akorát po kolena až po pás a to jen ve výstupech na některé nefrekventované vrcholky a skalky.
Což logicky celá situace zjednodušila časovou náročnost treku, takže hned z kraje jsem si mohl dovolit povolnější tempo a wellnes na duši .
Ze Strečna se tedy vydávám na chatu pod Suchým a už pod prvním stoupáním vytahuju alpinky jelikož tuším, že to místy bude klouzat a že se to vyplatí, taky že jo.

Na chatrč je to hezky do kopce a tak nespěchám, protože vím, že můj čas přijde jindy a v jiný den. V chatě nabírám vodu, chvíli se opaluju a chystám se na výstup hlubokým sněhem do sedla Příslopu.

Odtud už to není žádná prdel, sice se můžete kochat hezkými výhledy jak na Velkou lúku, tak na Suchý, ale nahoru to je stále prudce do kopce a obtížnost výstupu komplikuje množství sněhu a všemi tak oblíbená borovice - kleč, ve sněhu se brodíte a hledáte tu správnou stopu, jelikož každý si vytvářel tu svou jak se klouzal z vrchu dolů. K tomu všemu potkávám borce co jde z vrchu v mačkách a usmívá se se slovy "To si užiješ, byl jsem nahoře a šel až na M.Kriváň" já si rozhodně nemám na co stěžovat. Oskar peče jak kdyby byl začátek května, bunda na batohu a trajdám si to tak jen v dlouhé rukávu s úsměvem na tváři a s tím, že ten kopec stejně jednou zdolám a nahoře budu odměněn nádhernými výhledy na Malou - Velkou Fatru, Nízké - Západní a Vysoké Tatry. Dohlednost je dneska neskutečná a dá se říct, že nejlepší jakou můžete v zimě odchytnout, dokonce jsou vidět i Beskydy s vrcholy jako je Lysá a Smrk a ne jen to.

Dneska jsem přesvědčen, že dále jak po Malý Kriváň nepůjdu a zabivakuju přímo na vrcholu, západ Slunce si užívám ze skalních výběžků okolo Stratence (1500m.n.m.) a poté pokračuji s čelovkou na vrchol. Na Kriváni už začíná nepříjemně foukat a jasná obloha s hvězdami svědčí o tom, že noc bude chladná a proto si hledám vhodné místo, kde to vše přečkat.

Ráno se probouzím na východ Slunce, který pozoruju z tepla ždárákospacáku s myšlenkama, že je to opravdu nádhera, ale vlivem silného větru dneska nevylezu dřív než v 10 laughlaugh
Dále pokračuji na další dominantní vrchol Fatry - Velký Kriváň přes sedlo Bublen, kde mě zachytí chvíle nostalgických vzpomínek když jsem tady musel hodně drsně bivakovat před 3 lety. Po výstupu na vrchol jsem se uklidil na horní stanici lanovky Vrátná, jelikož dneska není opravdu vhodný den na turistiku po tak vysokých vrcholcích, když fouká tak nepřátelský ledový vítr, který posunuje pocitovou teplotu hodně nízko a bez kukly a pořádných rukavic jako by jste nebyli, navečer odcházím bivakovat před chatu pod Chlebom......

Druhý den ráno už si to kráčím zkratkou přes těsně sousedící vrchol na Chleb a pak rovnou směrem na Poludňový grúň a tady přichází ten "můj čas" , jelikož se bude dlouho šlapat ze sedla na vrchol Stohu s 1608 nadmořskými metry a cestou nahoru je nutné překonat hodně výškových metrů..... a ten, kdo nešlapal na Stoh, jako kdyby na Fatře nebyl, ať už ze sedla Medziholie nebo z Gruně.
Vše je odměněno panoramatickými výhledy na okolí a teď už dolů na Medziholie, tam se rozhoduju, že na Rozsutec bude třeba dneska cepín, který nemám a tedy raději sestoupím do Štefanové a k večeru zabivakuju.


Znáte ten pocit, když ležíte v noci ve ždárákospacáku v lese, kde všude kolem Vás pobíhá vysoká a vy nerušeně pozorujete přes vysoké stromy hvězdné nebe?
Těžko se to popisuje slovy, to musíte jedině zažít.......

 

Martin Šindel

Trek Malou Fatrou 2/2015

ozio_gallery_nano
Ozio Gallery made with ❤ by joomla.it