Tripy a výlety
  • Registrace

 

Napsal: Jan Tichavský - Ticháček

Vytvořeno dne: 12.11.2015

 

   Jednoho krásného dne jsem se s Lubou vydal na Gerlach, na tento výstup jsem začal pomýšlet společně s Lubou, když jsme v létě zdolali Lomničák. Jak jsme se domluvili, tak jsme učinili. Datum odjezdu jsme stanovili na 23.09.2015 v odpoledních hodinách okolo 16:00 hodin po práci. Tož jsme se naskládali do naší cestovní Feliny a hurá do nádherných Tater. Cesta byla skvělá, nikde jsme nespěchali a v klidu jsme dojeli do Tatranské Polianky mírně před 21 hodinou. Našli jsme krásných flek na spaní nedaleko od vlakáče, ale překazilo nám to velmi silné volání, jelenů v říji, dnes už vím, že to byli jeleni, ale tehdy jsme si neuvědomili, že je období říje a první co nás napadlo a bylo vysloveno při vystupování z auta bylo ,,Luba pi... medvěd,,  no byl jsem mírně rozhozen a v mžiku jsme byli zpět v autě, nu což domluvili jsme se, že tady spát nebudeme, a s Felinou jsme se přemístili do většího klidu na centrální parkoviště ve Starém Smokovci. Tady už to bylo lepší, vzhledem k tomu, že jsme měli obavy o své životy a následného sežrání medvědy J tak jsem původní plán zahájit výstup posunuli z 02:00 hod. na nějakou 05:00 hod. ranní dne 24.09.2015.

 

 

   Brzo ráno jsme odmlžili kočár a vydali jsme se směr Tatranská Polianka 995 m.n.m., zde jsme zaparkovali u autobusové zastávky, navlékli jsme na sebe handry, něco málo pojedli a hurá do hor.

 

 

 

   Od auta vycházíme něco málo po 05:00 hod. stále je temná tma a volání jelenů či medvědů J stále neutichalo. Rychle jsme vyběhli po zelené, směr Sliezský Dom 1670 m.n.m. za necelou 1,5 hodinky, u Velického plesa jsme zakousli tyčinku a frrr dalej.

 

 

   Po zelené jsme z pravé strany obešli Velické pleso, po chvilce jsme se dostali pod tzv. Věčný déšť  a v mžiku jsme byli nad vodopádem, po páru metrech opouštíme zelenou značku a napojili jsme se na vyšlapaný chodníček a začali jsme stoupat pod Květnicovou věžu.

 

 

   Kousek pod  její stěnou jsme uhnuli vpravo a došli jsme na začátek Velického  žlabu a vidíme jak horský vůdce Peter Tomko jistí klienta nad kramlemi, tož říkáme si skvělé, půjdeme za něma a nemůžeme nikde zabloudit.

 

 

  Nasazujem si gbeliny na palice a začínáme nastupovat do Velického žlabu. K jeho nástupu slouží kramle, které se nacházejí  vpravo ve stěně žlabu. Šikmým traverzem nás dovedou, až na pravou hranu Velického žlabu. Ten není nijak exponovaný a nabízí  spousta cest nahoru myslím si, že sklon žlabu je tak 30-40°. Jsou zde místy náznaky  chodníku, ale těch náznaků je tu mnoho.

V tu chvíli co nastupujeme do žlabu nad kramlemi, mi začal zvonit mobil, no mám doma rodinu a musím telefon zvednou, sundávám batoh a zjistil jsem, že mi volá borec co mi opravil sekačku na trávu za 280,- Kč, skvělá zpráva, tak si říkám, mám baťoh dole, využiju toho a vyndám si návleky na boty, aby mi neustále nepadaly malé kamínky do bot. Tak tedy otevřu batoh, vytáhnu můj oblíbený foťák kompakt Nikon Coolpix, tento pokládám na zem, dále vytahuji návleky, a hle v tom se mi můj foťáček rozkutálel dolů a já jsem neměl menší šanci ho zachytit, bezmocně se dívám jak se krásně kutálí, nabírá skvělou  rychlost a kličkuje mezi balvany, jako kdyby jel nějaký svěťák v obřáku, a velmi rychle míří zpět pod nástupovou stěnu Velického žlabu, po chvíli co se mi ztratil z dohledu slyším velmi tupou ránu „asi dopad do cíle“ J jsem v šoku a fičím pro něj, už mi nejde o foťák, ale o paměťovku v něm, abych vám tu mohl dát aspoň pár fotek z našeho startu. Tak pro trénink slézám kramle, v šotolině po chvíli nalézám rozsekaný foťák a opět hurá zpět do kramlí. Po návratu k batohu jsem byl mokrý jak zajíc po dešti. A v tom mi Luba chytře s úsměvem připomněl co nám náš skvělý instruktor Kubajz Marek říkal „Co ve skalách nepřivážeš to nemáš“ až teď  jsem si uvědomil co tím myslel chytrák jeden, ale o foťáku nic neříkal J a mně ta oprava sekačky tím pádem stála skvělých 4280,- Kč po slevě J.  Musím říct, že toto malé zdrženíčko cca. 30 minut, nás stálo jistotu výstupu, jelikož horský vůdce Peter Tomko nám zmizel někde v horách a opět jsme tu byli sami. Počasí nám stále přálo, skála byla suchá a nad hlavami bylo jen pár mráčků. Po vydechnutí,  jsme pokračovali vzhůru Velickým žlabem, kdy  v serpentinách nabíráme výšku. Až závěrečná  část Velického žlabu dostává větší sklon cca 50° a mění se ve skalnatý podklad. Za chvíli jsme v Sedielku nad Kotlom cca. v 1/3 cesty, zde zakousneme další tyčinku a opět čumíme jak nám to odsejpá.

 

   Než ale dosvačíme, přivalí se morda jakou nikdo z nás nečekal, kde se vzal tu se vzal šílený mrak a hustá mlha, nevím koho jsme nasrali, s nějakým výhledem jsme se mohli rozloučit a naše orientace klesala k nule. Od Sedielka jsme nastoupili traverz  Gerlachovského kotla, přetraverzujem cca. čtyři žebra a nacházíme železné madlo, o kterém jsem četl v průvodci, toto nás uklidňuje, že jsme na správném místě a pokračujeme dále, viditelnost je téměř nulová. V traverzu, překročíme asi pět žeber a nemůžeme v mlze najít nástupák do Štrbiny pod Kotlovým, či aspoň nějaký záchytný bod. Říkáme si, že jsme asi nějak nízko, tak náš první počin vedl přímo vzhůru. Po nějaké době zjišťujeme, že jsme se dostali na hřeben, první co nás napadlo bylo, že to zkusíme po hřebeni a snad dojdeme na Gerlach „hahaha“, hřebenovka je relativně v klidu a metry nám velmi rychle mizí pod kopyty, když se však dostaneme na jedno velmi obtížné místo před Kotlovým štítem, kde nám v cestě stojí jedno hlubší sedélko. Jako naschvál jeden blbý kolmý skalní zub, mrknem napravo nic, nalevo nic, stěny jako blázen a dno v nedohlednu,  jištění nemáme, jasná volba vracíme se zpět, odkud jsme vyšli. Naše bloudění se prodlužuje a síly nám velmi rychle ubývají. Po cirka 3-4 hodinovém bloudění nahoru a dolů, se náš sen výstupu na Gerlach rozplývá v mlze a naštěstí, náš zdravý rozum nám poroučí sestoupit zpět cestou kterou již známe, zpět přes Velický žlab. Jsme smutní, ale jedno pořekadlo to velmi dobře vystihuje „Hrdinů jsou plné hřbitovy“. A my v životě chceme zdolat ještě pár kopců a navíc musím zrobit ještě jednoho člena rodiny J.

 

    Otáčíme se na patě a valíme dom. V tom potkáváme postaršího čecháčka okolo 40-ti let. Který byl velmi slušný a sdělil nám, že je zde po čtvrté a stále nevyšel na vrchol. My jsme mu sdělili náš plán dojít k Velickému plesu před soumrakem. On nám pouze řekl, že se pokusí o vrcholový výstup a když tak někde přebivakuje, že má dostatečné vybavení. Popřál nám šťastný návrat a zmizel v mlze. O pár dní později na stránkách HZS čtu - Záchranná akcia českého turisty pod Gerlachom so šťastným koncom, mrknu na fotky a hle náš kámoš J,  hlavně, že to přežil. Odkaz, že nekecám http://www.hzs.sk/typy-aktualit/zachranna-akcia-ceskeho-turistu-pod-gerlachom-so-stastnym-koncom/

 

   Cesta nazpátek,  byla trnitá, skála začala vlhnout, a naše kroky byly unavenější a nejistější. Poslední část na kramlích pod Velickou, byla velmi riskantní, kdy bez magnézka, vše na omak klouzalo a bylo velmi na hraně, jelikož zde nějaké kramle chybí a část se leze bez jištění. Ale i přes veškeré překážky, jsme vše přežili. Zdárně jsme došli k Velickému plesu něco málo po 19-té hodině. Poplácali jsme se po ramenou, a byli jsme šťastní za naše rozhodnutí sestoupit zpět dolů a opět jsme si opakovali „Hrdinů jsou plné hřbitovy“ v ten okamžik jsme a budeme ponaučeni v dalších krocích. Už jsme se jen dobelhali okolo 22 hod. k Felině, něco málo snědli a po 22 hod. jsme vyrazili směr domů.

 

   Musím říct, že jsme si mákli od 5 hod. do 22 hod. a bloudit po Gerlachu je záhul, přestávek bylo pár. Výškoměr nám naměřil max. výšku 2553 m.n.m. a výškové metry v celkovém počtu cca. 3500 m.

 

   Na jaro tě zichr dáme Gerlášku :-) a lidičky nezapoměňte na šťastný návrat. Ahoj zdraví vás Ticháč :-)