Oddílové akce
  • Registrace

Jako tradičně již každý rok se i tento v termínu od 10.6. do 14.6.2015 uskutečnilo soustředění Ho Studénka v srdci skal Velkého Rabštejna, který se nachází v blízkosti přilehlé chaty Rabštejn v Jeseníkách. 

 

Místo nabízí poměrně komfortní zabezpečení k pohodlnému stanování. Jednak je u přilehlé chaty možnost občerstvení, sprchy za drobný poplatek nebo i několik ohnišť a kryté posezení. V neposlední řadě bych nerad opomenul pramen s pitnou vodou, který nevysychá ani za velmi suchých dnů.

Dostat se zde, ale není také úplně jednoduchou záležitostí. Musíte totiž pěkně po svých. Nejbližší místo, kde je možno zaparkovat, je asi necelé 3 km po červené stezce, která po příjezdu hraje ve váš neprospěch tím, že je k chatě neustále do kopce.

 

Další zajímavostí místa je jeho Vyhlídka. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal, kam lze vylézt po dřevěném žebříku ve skalní puklině, je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou. V místě jsou zachovány i dvě původní skalní hradby, které jsou 25 až 35 m vysoké a složené z metadiabasu. Tyto vyčnívají nad okolní terén, který je tvořený méně odolnými horninami. Z geologického hlediska tvoří materiál skal amfibolická břidlice. Cvičné skály Rabštejn se nachází v hřebenu Hrubého Jeseníku a patří do CHKO Jeseník. Pro lezce nabízí širokou škálu obtížností (v lezecké stupnici 3 - 10- UIAA).

Skalní oblast je rozdělena do dvou hlavních skupin věží, a to na Přední a Zadní skály. Lezecky významné jsou především Přední skály, kde můžeme nalézt tyto věže a skály označené v lezeckém průvodci:

A - Věž u buku

B- Panna

C - Masiv u Panny

D - Druhá věž

E - Třetí věž

F - Květina

G - Kámen mudrců

H - Okrajové skály

CH - Bedřichovské stěnky

Zadní skály se dělí dále na:

I - Gagarinka

J - Hřeben

K - Hradební blok dolní

L - Hlavní masiv - levá část

M - Rigo

N - Okrajovka

O - Hlavní masiv - Kouty

P - Hradební blok horní

Q - Vrcholový blok

R - Dolní skályTyto skalní útvary a masívy od středy zdolávali nejen členové HO Studénka, ale také naší kamarádi, přátelé a jejich děti, kteří postupně přijížděli a do pátečního poledne se sešli v hojném počtu.
Pátek byl významný zejména pro většinu dětí, které dorazily odpoledne a pro většinu z nich to bylo první seznámení s tímto místem. Proto po rozbití stanového městečka, byla jejich první aktivita seznámení se s místem. S průvodcovským výkladem byly prozkoumány hlavní skály a věže, které si měly děti během soboty a neděle možnost vylézt. Zakončení této páteční výpravy se správným načasováním vyšlo na již zmiňovanou vyhlídku, kde jsme zachytili právě zapadající slunce.

Děti byly správně namotivovány a u večerního táboráku bylo téma jenom jedno, a to kterou stěnu si vybereme jako první.

 

V sobotu ráno po snídani se vyrazilo, děti se rozdělily do dvou skupin. Jedna vyrazila ke skalnímu masívu Květina a druhá na Věž u buku. Program pro ty nejmenší, byl teda jasně daný a to s výjimkou oběda a několika menších individuálních pauziček na svačinu.

V blízkosti tábořiště se začínalo pomalu rýsovat překvapení, které jsme si připravovali již několik týdnu předem. Začínaly se zde rýsovat nízké lanové překážky, které se v průběhu stavby neplánovaně začaly spojovat, až nakonec v odpoledních hodinách vyústily v komplexní nízkou lanovou překážku. Celkem se skládala ze čtyř hlavních překážek, které bylo možno překonávat jak individuálně, tak také ve dvojicích. Jednotlivec si sice mohl překážky vyzkoušet sám a projít je, ale jedině spolu s druhým spoluhráčem mohl projít právě tu poslední nejtěžší překážku. Sám by to nezvládl. V tomto duchu byla také postavena. Né jen děti si měly uvědomit, že většinu situací sice jde zvládnout samostatně, ale jedině společně dokážeme překonat i nepřekonatelné.

 

Když se tedy všichni vrátili unavení ze skal, tak k našemu úžasu se s nadšením vrhli na překážky. Po krátké demonstraci se začali zapojovat i další obyvatelé stanového městečka. Dokonce tato aktivita předčila naše očekávání, protože se začaly samovolně tvořit skupinky po dvou, které mezi sebou soupeřily o to, která zvládne celou dráhu v co nejkratším čase. Tato aktivita, která se původně plánovala, že bude pouze jakým si zpestřením a rozptýlením, kdy však nakonec byla ukončena až když přišla úplná tma.

 

Dále bych nerad opomenul, že snad celý večer (a noc) nás bavili a vymazleným sborovým zpěvem sourozenci Kubajz s Pavlem. Kuba, který krom toho, že je hlavní vedoucí HO Studénka, tak je také velmi neobyčejný člověk, kterého si nesmírně vážím a také jeho bratr Pavel, kteří opravdu za každé situace umí svými kytarami probrat k životu i ty největší zarputilce.

 

V neděli ráno se sbalily spacáky a některé věci a šlo se zase využít nám nakloněné počasí, které umožnilo prožít ještě pár hodin v útrobách skal. Jak v sobotu, tak i v neděli se děti rozdělily do dvou skupin a jedna šla zdolávat věž Gagarinku a druhá Rigo.
S blížícím se polednem se však čím dál míň chtělo zúčastněným odjet, ale nebylo zbytí. Proto se po obědě začaly postupně balit stany, rozebíraly se lanové překážky a všichni se loučili. Po tak těžké cestě z parkoviště se zátěží, kterou se přicházelo směrem nahoru, se šlo zpět dolů k autu velmi lehce.

Sám za sebe musím říci, že jsem velmi rád za zkušenost a všechny zážitky, které jsme tam opět společně  získal a prožil, protože právě díky těmto zážitkům se spojujeme a opakovaně scházíme, jako nerozlučná parta lidí. Možná by se slušelo abych tento článek zakončil né loučením, ale naopak malou pozvánkou na příští soustředění, které bude probíhat na Helfštýnských skalách, kde se HO Studénka spojí s HO Lipník nad Bečvou. Na tomto budoucím soustředění již plánujeme další aktivity a dobrodružství. Pro kladné ohlasy také plánujeme další nízké lanové překážky, které snad budou instalovány ještě ve většího rozměru.

Dále bych chtěl poděkovat všem členům i nečlenům HO Studénka, kteří se účastnili soustředění a také instruktorskému týmu, který se postaral o zábavu a množství zážitku, které si všichni neseme v srdci. V neposlední řadě také společnosti LANEX a paní Sylvě, která nám za malý poplatek zaslala několik lan pro stavbu lanových překážek, které tolik pomohly a udělaly radost všem zúčastněným.

 

Mír v srdci,

Raďas

 

Fotky a video z akce:

 

Soustředění Rabštejn 2015

ozio_gallery_nano
Ozio Gallery made with ❤ by joomla.it