Rady a tipy
  • Registrace

Rady a tipy

Víte všechno? Tak pro Vás tahle kategorie není. Pro zbytek a všechny kteří mají zájem a chtějí se něco přiučit a nebo jen zdokonalit to co už umí je tady tato kategorie. Protože si myslím, že platí heslo ,,Nikdo učený z nebe nespadl."

 

Máte (viděli jste) video na které by se mohli podívat i ostatní? A nebo některé z videí nefunguje? Prosím o zprávu do oddílového emailu hostudenka(zav)gmail.com

Děláme web pro sebe, tak se snažte aby byl funkční a sloužil ke spokojenosti všem ;)

Dostal jsem tip na přípravu lezeček před lezením:

Převzato z webu www.nadzemi.cz

Ahoj, padnulo mi do oka jedno video ve kterém lezecký "Přemek Podlaha" předává dávné tajemství šaolinu a to, že je ve Fontáču v rajbase vhodnější použít mekčí lezečky než prohnuté "banány". Abych s mistrem držel krok, tak se s vámi podělím o pár základních tipů, jak se o lezečky starat zejména v chladném prostředí pod skalama.

1. Očistit.

Ve staré VHS kompilaci mě před lety upoutal Jean Baptiste Tribout - legendární francouzský lezec, který pod nástupem "Superplafond" 8c+ naplival do dlaně a třel gumu svých fivetenů až bylo slyšet vrzání gumy. Podobný rituál taky občas volím pod skalama. Zdá se vám to jako samozřejmost? Špinavé stupy na nástupech lezeckých cest jasně ukazují, že by mnozí z nás mohli vypucovat své milované C4 aby netancovali na stupech jak Baryšnikov.

2. Zahřát.

Promrzlé lezečky jsou pruda. Znecitliví Ti prsty a po pár metrech na skále nevíš ani na čem stojíš. Daniel Woods si před lezením vždy nafuněl horký vzduch do lezeček a schválně to zkuste, je to paráda. Jiná stóry je o tom, jak si Svišť pomocí plynového vařiče nahříval přímo gumu lezeček, ale to raději nezkoušejte.

3. Udržet v teple.

Když potkáš pod extrémními převisy lezce v péřovce, který má postavu vybouldernou jak nažraná anakonda, nejedná se o tréninkový prostředek Pavla Weissera "MILAN", ale o to, že mají lišáci pod budnou schované lezečky pěkně v teple, než příjde další ostrý pokus v cestě. Kluci mazaní, ví proč to dělají.

PS: Komíňákův tip je používat na lezení dětský zásyp Aviril, aby jsi v létě na sluníčku neměl po dvou cestách nohy jak konve a neotáčely se ti boty na noze.

Čaj

Tak zdánlivě jednoduchá věc jako je tejpeování prstů může být i funkčním doplňkem. Pokud máte zrovna problémy s některý s prstů - bolí vás poutka šlachy nebo jste po krátké rekonvalescenci po úraze, tak se vám tohle video může hodit. Taky použitelné při strhnuté kůži na bříšku. Při troše snahy lze natejpovat i poslední článek prstu s prolezenou kůží.

Pro další videa klikni na nadpis tohoto článku

 Já používám většinou toto, ale jsou i další metody - dále v článku.

Lezete tradiční cesty na vlastním jištění? Nebo by jste rádi a některé věci si nedovedete představit? V tomto videu Vám Beth Rodden představí, jak nosí potřebný materiál. Věřte že ví o čem mluví - v roce 1998 vylezla jako nejmladší lezkyně cestu v obtížnosti 8b+ a jako jedna z mála žen světa má vylezenou cestu v obtížnosti 8c+. Byla manželkou známého Yosemitského lezce Tommy Caldwella, se kterým se však v roce 2010 rozvedli.

Na svém kontě má opravdu spousty hodnotných přelezů, tak je aby jste nemysleli, že tlumočí co ji někdo ukázal. Ta holka ví o čem mluví ;)

 

Tak co, myslíte si, že umíte jistit? A neděláte občas něco, co je vidět ve videu?

Pokud jo, snažte si to uvědomit a chyby odstranit ;)

Také samozřejmě pro všechny, kteří chtějí být v obraze

Instruktážní video, rozcvičení, bouldering, lezeni s lanem, navázání, jištění, atd...

 

Práce s Grigri není tak samozřejmou, jak se může zdát.... naopak jeho výhody se můžou změnit ve smrtelnou záležitost, proto všem, kteří s Grigri jistí nebo chtějí jistit, doporučuji shlédnout.

Některé věci jsou trochu prehistorické.... někdy se ale vyplatí mít i o těchto povědomí.

 

Navázání na lano bez sedáku, slaňování bez sedáku, ale i jiné věci....