Tripy a výlety
  • Registrace

Tak a je to tady, zase jsme doma....... doma v tom všedním životě a je za námi malá etapa života. Života, ve kterém jsme se seznámili se Španělskou Siestou... .jako bych někde slyšel:

 

¿Qué piensas hacer mañana ?  Co máš na zítřek v plánu?

No sé lo que el mañana. Hoy vivo. Nevím co zítra. Žiji dnes.

 

Tak v tomto duchu jsme se snažili žít 14 dní.... jedinou starostí bylo ráno se rozhodnout, jestli vůbec polezeme nebo ne :D

 

Zkrátka trip jak má být.

 

Jako útočiště jsme již před odjezdem zvolili našeho Ferka.

Vzadu v autě jsem udělal z dřevotřísky postel..... to vám byla pohodička :)) O posteli později něco napíšu, aby jste si taky mohli udělat hotel na kolečkách za pár stovek ;)

 

 

Protože jsme celý prosinec jeli v jednom kole a neměli na sebe moc času, tak jsme se to snažili trochu vykonpenzovat tím, že pojedeme úplně sami. Díky tomu jsme se na nikoho nevázali časově, lokalitou ani financemi. Prostě jak jen to šlo (u nás tedy 25.12.2015 odpoledne) jsme si sedli do auta a přes Plzeň zamířili do Německa - Francie a nakonec jsme projeli Španělskou hranicí, kde jsme horskými cestičkami dojeli do krásné vesničky La Morrera de Montsant.

 

Abych popsal pár pocitů z místa, tak mimo únavu, která přetrvávala ještě z pracovního vytížení, jsme pociťovali obrovský příliv energie ze zářícího slunce a velké očekávání ze skal, které z cesty vypadaly ohromně. 

 

Co se týče nějakého režimu, tak se dá říct, že od prvního až do posledního dne jsme jeli v podstatě stejně: 

 

Ráno vstanout (možná tak okolo 8-9 hodiny ráno) 

Nějaká ta snídaně (bageta a sýr)

Nahodit batohy a do skal (lezení tak do 16-17 hodin)

Po příchodu vytáhnout vaření (většinou uvařit nudle ;))

Nějaký film na notesu a v 20-21 do postele a spát.

 

A tak stále dokola. Pokud jsme se tedy nerozhodli, že dáme rest a pojedeme k moři.

 

A kam že jsme to vlastně jeli? Cíl byl jasný  - Španělská Catalunya.... tedy jak jsme od všech slyšeli Siurana/Margalef.

 

Přidám pro někoho možná přínosné informace k oblastem, aby jste měli představu do čeho jedete, kdyby jste se rozhodli.

 

První den jsem tedy dojeli do vesničky La Morrera de Montsant, kde jsme na doporučení měli v plánu trávit pár dní v místních obrovských stěnách. 

Nástupy k sektorům se pohybují od 5 do 60 minut. První den jsem se šli jen tak seznámit, tak jsme si vybrali sektor téměř u parkoviště a něco si tam vylezli. (Byla to bída, ale takřka měsíc jsme nelezli, tak jsem zachovával klidnou hlavu)

Spali jsme na parkovišti přímo ve vesničce. 

Ve vesnici je několik míst, kde se dá volně nabrat voda.

Když jsme se ráno vzbudili, tak počasí nebylo nic moc. Nějak se zatáhlo a mrholilo. Našli jsme si tedy místní wifi připojení a zjistili, že počasí se minimálně na dva dny zkazilo. Z přilehlých oblastí vypadal přijatelně pouze Margalef. To znamenalo objet celé pohoří na druhou stranu, takže cca 30km v autě. No nebylo co rozhodovat. Za chvíli už jsme vysedali u přehrady za vesnicí Margalef a mažeme do kopce k sektoru, který pro nás přicházel v úvahu. 

Večer spíme přímo u přehrady.

 

No a tak dále a tak dále. BlaBlablablabla..... :D Stejně už by jste to dále nečetli :D

 

Trochu to zkrátím :D

 

Při cestě zpět, jsem měl naplánováno několik zastávek, proto jsme vyjeli o den dříve. Nakonec nás však ve Francii zklamalo počasí a tak jsme skončili v městě Lyon, kde jsme si dvakrát obešli centrum a zamířili domů. Po cestě jsem si ještě chvíli myslel, že se zastavím v Rudicích, kde si dolezu letošní pytel. Teplota 2 stupně a déšť nás však ani nepustil z dálnice a dojeli jsme až domů.

A to je snad vše přátelé ;)

 

Měli jsme průvodce 

Tarragona Climbs - Catalunya z r. 2012

Navštívené oblasti:

 

Montsant

Obrovské pohoří s kopou cest. Lezení podobné Prečínskému - slepené kameny (valouny) - lezení po dírách.

Občas trochu nepřehledné. Než jsem si zvykl trochu to trvalo, ale některé linie mě nakonec úplně ohromily. Prostě parádní sportovně odjištěné vytrvalostní linky. Některé dlouhé až 50 metrů. Podle mě by lezec měl zvládat vylézt 6b OS, aby si tady trochu zalezl ;)

Spaní: myslím si že kdekoli, kde není vyloženě cedule se zákazem kempování.

Voda: kohoutky různě rozmístěné po parkovištích v obci La Morrera de Montsant.

 

Margalef

Když jedete kolem sektorů, kde by se ve většině dalo jistit z okénka auta, hned je Vám jasné, že to tady bude parádní bouldering na laně. Nad cestou vás vítají stropovité převisy s erárními expreskami u kterých si říkáte, že jste je už viděli v nejednom lezeckém videu. 

V Margalef lze ale také najít spousty lehčích cest, které tedy výše popisované linie vidí ze značné dálky :D ... nicméně většina lehkých cest má podobný charakter - dole boulder přes břicho a potom už jen povinné lezení k řetězu.

V Margalef jsem se ještě ani zdaleka necítil rozlezený a tomu odpovídají i přelezy, kdy jsem spíše sbíral metry a hledal cesty ve kterých by se mohla projít na prvním konci i Terka.

Spaní: My spali na posledním parkovišti a nikomu to nevadilo. Myslím, že místo nebude problém najít. Případně se dá spát v kempu přímo u hráze přehrady, kde chtějí 3€ za auto a 1€ za osobu. Je tam záchod, voda - u té je napsáno, že není pitná (nám z ní nic nebylo).

 

Siurana

Oblast, kde se mi líbilo nejvíce. Lezení po lištách. Oblast jako stvořená pro překližkáře. 

Co se mi tam nelíbilo, bylo velké množství lidí. Protože jsme jako většina obcházeli sektory pro loosery, tak tam bylo dost linií opravdu plných lidí. I přesto jsme v Siuraně strávili s přestávkami nejvíce dní.

Spaní: Češi prý jezdí na louku.... na kterou se dá dostat pokud pojedete v poslední zatáčce kolem plotu nějaké farmy (lze najít celkem bez problémů). My jsme více nocí spali na parkovišti přímo u vesničky Siurana. 

Voda: ? nenašli jsme stabilní zdroj. Většinou jsme si nabrali vodu v městečku Cornudella de Montsant přes kterou jedete. Přímo u infocentra na dětském hřišti. Mimo to se dá za nepřízně počasí sedět u infocentra, kde mají velký přístřešek.

 

Arbolí

Tato oblast se nachází přes údolí ze Siurany přímo za přehradou. Autem tuším cca 7 km. Tam jsme zmizeli, když už nám lidi lezli krkem. Ve skalách téměř nikdo, no krása. Lezení asi jako v Krase (jak délkou tak stylem - jen tedy cesty podstatně méně olezené). 

Spaní: okolo příjezdové cesty k oblasti je spousta parkovišťátek. Provoz zde je minimální.

Voda: nehledali jsme

 

La Mussara

Oblast, kde se mi líbilo vše. Nepotkali jsme mimo jednoho běžce a 100 za sebou jdoucích housenek ani živáčka. Přímý výhled na moře a celodenní sluníčko. K tomu krásné dlouhé cesty po lištách. Lehčí lezení většinou v koutech a ve spárách. Za povinné bych považoval cca 6a+ aspoň odviset na druhém :D Je škoda, že v průvodci co jsme měli, chybělo hodně sektorů, ale i tak to bylo skvělé.

Spaní: Nejhezčí, které jsme za celou dovolenou měli. Výhledy na osvícené města - na východ slunce - na moře - neskutečné. Jen nás tam tedy trápil vítr, ale ten byl tou dobou ve všech oblastech, takže to není vadou tohoto místa.

Voda: není, měli jsme svou. 

Trochu jiný úhel pohledu:

 

 

 

Naše poznatky a celkové dojmy jsou takové, že pokud se člověk chová jako člověk, tak nemá problém přespat nikde. Španělé nedělají problémy ani karavanům a obytňákům, které stály téměř všude.

Vodu je třeba mít v zásobě, protože ne všude se dá k pitné vodě dostat.

Nakupovat jsme jezdili do Carrefouru ve městě Reus. Tam jsme taky tankovali LPG. Benzín není problém natankovat kdekoliv.

 

Co se cesty týče, tak celkem jsme ujeli necelých 5000km. Jako vždy se jednalo o jediný výdaj, který jsme s tripem měli. Tentokrát, protože jsme měli čas, tak jsme ušetřili za poplatky na dálnicích. Po dálnici jsme tedy jeli jen u nás v republice a v Neměcku. Francii a Španělsko jsme projeli mimo placené dálnice. Cesta sice o pár hodin delší, ale kdo neřeší čas...... :) navíc mimo dálnice je mnohem zajímavější okolí a krajina a člověk se i pokochá :)

Co se cen paliva týče, tak nás překvapilo, jak rozdílné jsou ceny oproti našim. Pro představu jsme natankovali LPG za částku: ČR 12,50 - 14,50Kč / Německo 0,6€ / Francie 0,7 - 0,9€ / Španělsko 0,5€.

 

No dost keců.... kdyby jste se chtěli podívat, co jsem vylezl, tak tady - ale není tam toho mnoho k vidění :D 

 

Ták a teď bude zase chvíli trvat než z nás ten klid vyprchá a my zase naskočíme do starých kolejí.

 

Mějte se fanfárově a neseďte doma.....

Kubajz

Peace

 

Jo a ještě bych málem zapomenul... .moje malá proměna po příjezdu

Dobré valco :D :D

A tohle si nechám příští rok na Movember :D

 

Čao

 

Španělsko-Katalánsko 2015-2016

ozio_gallery_nano
Ozio Gallery made with ❤ by joomla.it